جایگزینی لامپ‌های LED با تکنولوژی‌های قدیمی

جایگزینی لامپ های ال ای دی

اعضای کمیسیون انرژی اتاق ایران طی نشستی که با حضور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد، ضمن بررسی فواید استفاده از لامپ‌ LED نسبت به بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران خارجی حوزه انرژی‌های نو در ایران که امروز به دلیل نوسانات نرخ ارز برای بازگشت سرمایه دچار مشکل شده‌اند، واکنش نشان دادند و خواستار حل‌وفصل این مسئله شدند.

پیدا شدن ذخایر جدید گازی در دریای سیاه و پیش‌بینی حضور پررنگ‌تر ترکیه در معادلات گازی منطقه و احتمال از دست دادن فرصت‌هایی که امروز برای صادرات گاز ایران وجود دارد و آغاز فعالیت راکتور هسته‌ای امارات برای تولید برق و مجدد احتمال از دست رفتن بازارهایی که تا امروز برای صادرات برق ایران وجود داشت، مهم‌ترین موضوعاتی بودند که در این نشست از سوی حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران مورد توجه قرار گرفت.

او به انعقاد قرارداد جدیدی که به تازگی در عراق و در حوزه برق با آمریکا بسته شده اشاره و با توجه به این‌که ایران هزینه‌های بالایی در این کشور کرد اما در بحث‌های اقتصادی حتی یک قرارداد کوچک هم منعقد نکرده، گفت: دولت ایران باید از حضور بخش خصوصی در عراق و انتقال بخشی از ظرفیت‌های تولیدی کشور به ویژه در حوزه‌هایی مانند برق که دارای مزیت هستیم، حمایت کند. اما حاکم بودن نگاه سیاسی به جای نگرش اقتصادی موجب شده تا نتوانیم در بازار عراق موفق عمل کنیم.

در ادامه جمال‌الدین حاجی‌ها، دبیر انجمن تولیدکنندگان محصولات LED از پیگیری‌های انجام شده توسط این انجمن در راستای اعمال برخی مشوق‌های مالیاتی برای این صنف که توانسته‌اند علاوه بر کاهش مصرف انرژی، میزان تولید انواع آلاینده‌ها را کاهش دهند، خبر داد که متأسفانه تا کنون در متقاعد کردن دولت موفق نبوده‌اند.

بر اساس گفته‌های این فعال اقتصادی اگر 2 هزار و 700 لامپ LED ظرف 5 سال استفاده شوند تولید 170 کیلوگرم آلاینده کاهش پیدا می‌کند. از آنجا که ماده 9 قانون هوای پاک می‌گوید اگر تولیدکننده‌ای خودروی الکترونیکی تولدی کند و بتواند در راستای صرفه‌جویی انرژی و حفظ هوای پاک قدمی بردارد از پرداخت مالیات ارزش افزوده معاف است، تولیدکنندگان محصولات LED نیز خواستار مشمولیت در این قانون هستند.

وی تأکید کرد: به کمک محصولات LED می‌توان مصرف انرژی را به میزان زیادی کاهش داد و از تولید حجم زیادی از انواع آلاینده‌ها ممانعت کرد.

در این رابطه آرش نجفی، نایب‌رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران به تجربه سال 82 درباره جایگزینی لامپ‌های کم‌مصرف به جای لامپ‌های رشته‌ای و کم‌لطفی نمایندگان مجلس وقت نسبت به اجرایی شدن این طرح، تأکید کرد: این جابه‌جایی می‌توانست به صورت رایگان اتفاق افتد و ظرف مدت کوتاهی از صرفه‌جویی‌هایی که رخ می‌داد، هزینه‌های انجام شده، پر می‌شد. امروز هم این جابه‌جایی مقرون به‌صرفه است و می‌توان همان طرح را اجرایی کرد. طرح‌های تعویضی همین امروز هم در کشورهای مختلف اجرا می‌شود.

در نهایت قرار شد موضوع استفاده از محصولات LED در شورای گفت‌وگو مطرح شود و انجمن تولیدکنندگان محصولات LED نیز همه پروژه‌هایی که امکان استفاده از تکنولوژی LED را دارد فهرست کرده و ارزش جایگزینی آن را به صورت مقایسه‌ای محاسبه کرده و در اختیار کمیسیون قرار دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *